Jak zacząć uczyć się języka? Iść na kurs czy szukać pomocy w książkach, podcastach a obecnie także aplikacjach? Jeśli tak to na jaki kurs? Takie pytanie zadają sobie ludzie w różnym wieku, którzy przygotowują się do wyjazdów, studiów, pracy, zdania matury i innych egzaminów.
Zastanówmy się jednak co powinno determinować wybór odpowiedniego dla siebie kursu językowego.
Język, którego się uczymy zależy od tego, do czego mamy go wykorzystywać, przez co zapał jaki do niego przykładamy może być podyktowany tym czy potrzebujemy go bo wyjeżdżamy za granicę do swojej rodziny lub przyjaciół, czy jesteśmy zmuszeni się go uczyć, bo inaczej mamy trudność na rynku pracy. Rzadziej możemy spotkać pasjonatów, którzy uczą się języka z czystego zainteresowania, ale i tacy niekiedy poszukują kursów.
Kursy językowe jak na przykład choices.com.pl/kursy/ dają szeroki wachlarz wyboru systemu nauki, taki jaki jest nasz ulubiony styl. Co ważne w przeciwieństwie do samodzielnych prób nauki, gdzie potrzebna jest ogromna samodyscyplina, zapewniają nam systematyczność i dzięki przyjaznej formie łatwiej wspierają naszą wytrwałość do nauki. Lektorzy, których także można sobie dogodnie wybrać, w sposób subtelny wymagają od nas zaangażowania i motywują do pracy.
Co można wynieść z nauki języka?
Już od dawna wiadomo, że języki ułatwiają start na rynku pracy. Wprawdzie tylko praktyka uczyni z nas specjalistów, więc warto nawiązywać zagraniczne znajomości lub mobilizować swoich znajomych i ciągle używać tego co nauczyliśmy się w mowie, co da nam biegłość. Teoria też nas wspomaga, ale nie czyni nas osobami kompetentnymi w używaniu języków.
Języki jak wiele dziedzin rozwijają też naszą pamięć i pozwalają nawet w starszym wieku opóźnić proces demencji. Tezę o demencji potwierdzają badania naukowe z York University w Toronto.
Jest wiele przyczyn determinujących wybór nauki języka obcego i na różnym etapie życia można się na to decydować. Języki obce różnią się między sobą i często na rynku pracy wymagany jest nie tylko język angielski, ale wiele innych, czasem wręcz mało znanych. Książki, aplikacje oraz podcasty mogą być dodatkiem do nauki, jednak nic nie zastąpi czerpania inspiracji we wspólnej wymianie doświadczeń z innymi uczestnikami kursu, czy nawet z lektorem. Jeśli nie lubimy uczyć się w dużej grupie, aktualne możliwości prowadzenia kursów dają szansę nauki także w parach lub indywidualnie. Na pewno rozwijanie umiejętności językowych uczyni nas osobami z lepszym potencjałem i wzmocni nasze zdolności umysłowe.