Rezonans magnetyczny – na czym polega i kiedy warto go wykonać?

Rezonans magnetyczny to badanie pomocne w diagnostyce wielu schorzeń. Pozwala uzyskać szczegółowy obraz tkanek bądź narządów, wykorzystując do tego celu pole magnetyczne i fale radiowe, bez udziału niekorzystnego promieniowania jonizującego. Jak wyglądanie obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego? Kiedy warto je wykonać? Czy istnieją przeciwskazania do tego badania? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Rezonans magnetyczny – czym jest i jak działa?

Rezonans magnetyczny, czyli inaczej MRI, to technika obrazowania pozwalająca na szczegółową diagnostykę narządów oraz tkanek w ciele. Badanie polega na umieszczeniu pacjenta w dużej, otwartej po obu stronach tubie, w której występuje silne pole magnetyczne oddziałujące na protony w badanych tkankach. Na owe cząsteczki działają następnie fale radiowe generowane przez komputer. Na tej podstawie powstaje szczegółowy obraz, który może być oglądany z dowolnej strony.

Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne, nie sprawia bólu oraz nie powoduje uszkodzeń tkanek. Zazwyczaj trwa od 20 minut do godziny. Na badanie pacjent powinien przyjść na czczo – ostatni posiłek należy spożyć przynajmniej 6 godzin przed MRI. Warto założyć wygodne, luźne ubranie, pozbawione metalowych elementów, które należy zdjąć przed badaniem.

Kiedy wykonać rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny jest badaniem o wszechstronnym zastosowaniu, niezwykle pomocnym przy diagnozowaniu wielu schorzeń. Jest więc zalecane przez lekarzy przy podejrzeniu m.in. nowotworu, tętniaka naczyń krwionośnych, chorób wątroby, stwardnienia rozsianego, zaburzeń widzenia, problemów z sercem czy schorzeń kręgosłupa.

Chociaż obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego jest bezpieczne, istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Badania tego nie wykonuje się u osób, które mają wszczepione na stałe elementy metalowe lub są nadwrażliwe na środki kontrastujące używane do MRI. Kobiety w ciąży, osoby posiadające aparat ortodontyczny, implanty stomatologiczne, stymulatory serca czy stabilizacje ortopedyczne mogą mieć wykonany rezonans magnetyczny pod szczególnymi warunkami, a decyzję o jego przeprowadzeniu podejmuje lekarz.

Rezonans magnetyczny – gdzie wykonać?

Badanie MRI warto wykonać w sprawdzonej placówce, posiadającej wykwalifikowaną kadrę i nowoczesne urządzenia. Jeżeli zależy nam na dokładnym obrazowaniu i komforcie podczas badania, możemy wykonać rezonans magnetyczny prywatnie w Łodzi. Placówka ta oferuje innowacyjne rozwiązania, umożliwiające szczegółową diagnostykę z użyciem najnowszych technologii.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.