Dlaczego warto korzystać z usług adwokata w przypadku rozwodu?

Rozwód to inaczej formalne zakończenie związku małżeńskiego. Wymaga ono  złożenia pozwu rozwodowego oraz wszczęcia postępowania w sądzie. Cały proces prawny może być trudny dla człowieka, zatem warto zdecydować się na odpowiednią pomoc. Znaleźć ją można w Internecie, poprzez wpisanie hasła “adwokat rozwody”.

Kiedy można wnioskować o rozwód? Dokumenty

Z każdym rokiem chętnych do zakończenia małżeństwa jest coraz więcej. Według prawa, warunkiem do rozwiązania tego typu związku jest zupełne i trwałe ustanie pożycia małżeńskiego. Co to oznacza? Przyjmuje się, że małżeństwo ustaje, gdy pomiędzy małżonkami przestaje działać jakakolwiek więź fizyczna, gospodarcza, czy duchowa. Druga z nich nie jest jednak konieczną do przyznania rozwodu. 

Chcąc się rozwieść należy złożyć pozew rozwodowy w Sądzie Okręgowym, odpowiednim dla ostatniego miejsca zamieszkania osób zainteresowanych. Gdy strony mieszkają w innych lokalizacjach, wniosek składa się w miejscowości osoby pozwanej.

Zalety posiadania adwokata na rozwodzie

W tego typu sytuacjach zdecydowanie przydaje się adwokat. Rozwody przebiegają wtedy dużo sprawniej i ma się większe szanse na pomyślne ich zakończenie. Jego obecność pozwala zredukować stres, ponieważ jest on osobą postronną, która posiada rzeczowy wgląd na sytuację. Pomaga wskazać problematyczne kwestie oraz wszelkie przydatne argumenty. Często w trakcie rozpraw mowa jest o drażliwych tematach, na które prawnik potrafi odpowiednio przygotować klienta.

Inną zaletą jest fakt, że adwokat od rozwodów zna prawo, zatem dopilnuje wszelkich formalności i terminów składania dokumentów. Zrobi to w taki sposób, by klient zakończył proces, jak najlepiej dla niego. Przygotuje go także na wystąpienia w sądzie i doradzi, jak się zachować, czy na co zwrócić uwagę. Może on również przewidzieć część lub większość pytań sądu, co pozwoli zredukować stres z nimi związany. Co więcej, prawnik będzie wiedział, jak reagować na trudne zarzuty drugiej strony.

Czy sąd może odmówić rozwodu?

Może się tak zdarzyć, nawet jeśli została spełniona przesłanka o trwałym rozpadzie pożycia małżeńskiego. Kiedy? Po pierwsze, gdyby w wyniku rozwodu miały ucierpieć małoletnie dzieci, np. poprzez pogorszenie ich warunków życiowych lub stanu psychicznego. Po drugie, gdy drugi małżonek nie wyraża zgody na rozwód i nie jest to sprzeczne z zasadami społecznego współżycia. Innym momentem, w którym można nie dostać rozwodu, jest  sytuacja, kiedy stanowiłby on naruszenie zasad współżycia społecznego. Przykładem tego może być czas, w którym jeden z małżonków wymaga całodobowej opieki i nie ma innej osoby, która mogłaby przejąć tę funkcję.

Źródło: adwokat rozwody Warszawa.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.